€125.20
% €129.71 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023156 P/N: METSECT5HG060 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5HG060 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ HG, für Kabel - 0600A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type HG, for Cables - 0600A/5A
Schneider Electric METSECT5HG060
EAN 3606489608231
Description
Przekładnik ten, standardowy dla kabli, ma prąd znamionowy linii 600 A i prąd wtórny 5 A. Ten przekładnik prądowy umożliwia uzyskanie maksymalnej średnicy zewnętrznej kabla wynoszącej 32,5 mm. Klasa obciążenia i dokładności: klasa 1 moc maksymalna: 5 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 600A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 5VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 1 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 0mm |
| Öffnungsbreite | 0mm |
| Öffnungsdurchmesser | 32.5mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5HG060 |
|---|---|
| EAN | 3606489608231 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 0.41 kg |
| Weight (Package) | 0.41 kg |
Designations
Cable retrofit transformer Clamp-on transformer Clamp-on transformer Converter Current measurement transformer Current measuring transformer Current measuring transformer Current transformer DC/DC converter Measurement current transformer Measurement transformer Measuring current transformer Measuring transformer Power transformer Retrofit current transformer Retrofit transformer Transformer Transformer
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















































