€125.20
% €129.71 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023148 P/N: METSECT5HG010 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5HG010 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ HG, für Kabel - 0100A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type HG, for cables - 0100A / 5A
Schneider Electric METSECT5HG010
EAN 3606489608248
Description
Dieser Stromwandler, Standard für Kabel, hat einen Netznennstrom von 100 A und einen Sekundärstrom von 5 A. Dieser Stromwandler erlaubt einen maximalen Kabelaußendurchmesser von 32,5 mm. Belastungs- und Genauigkeitsklasse wie folgt: Klasse 3 maximale Leistung: 1,5 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 100A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 1.5VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 3 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 0mm |
| Öffnungsbreite | 0mm |
| Öffnungsdurchmesser | 32.5mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5HG010 |
|---|---|
| EAN | 3606489608248 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 0.32 kg |
| Weight (Package) | 0.32 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Clamp-on transformer Converter Current measurement transformer Current measuring transformer Current sense transformer Current transducer Current transformer DC/DC converter Hinged transformer Measurement current transformer Measuring current transformer Measuring transformer Retrofit current transformer Sensing current transformer Split-core current transformer Transformer Transformer Transformer for current measurement
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















































