€286.00
% €296.31 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023138 P/N: METSECT5GJ250 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5GJ250 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ GJ, für Schienenprofil - 2500A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type GJ, for rail profile - 2500A / 5A
Schneider Electric METSECT5GJ250
EAN 3606489608095
Description
Il trasformatore di corrente, standard per busbar, ha una corrente nominale di linea di 2500 A e una corrente nominale secondaria di 5 A. Questo trasformatore di corrente ha un'apertura di 85 mm x 165 mm. Compatibile con un'uscita singola per barra: 80 mm x 160 mm. Carico e classe di precisione: per classe 0,5 potenza massima 10 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 2500A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 10VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 0.5 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 10 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 165mm |
| Öffnungsbreite | 85mm |
| Öffnungsdurchmesser | 0mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5GJ250 |
|---|---|
| EAN | 3606489608095 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 3.4 kg |
| Weight (Package) | 4.02 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Converter Current measurement transformer Current measuring transducer Current measuring transformer Current transformer Current transformer DC/DC converter Hinged converter Hinged transformer Measuring current transducer Measuring current transformer Measuring transducer Measuring transformer Retrofit current transformer Retrofit current transformer Transformer Transformer for current measurement Transformer for measurement
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















































