€286.00
% €296.31 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023134 P/N: METSECT5GJ120 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5GJ120 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ GJ, für Schienenprofil - 1200A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type GJ, for Rail Profile - 1200A / 5A
Schneider Electric METSECT5GJ120
EAN 3606489608057
Description
Il trasformatore di corrente, standard per busbar, ha una corrente nominale di linea di 1200 A e una corrente nominale secondaria di 5 A. Questo trasformatore di corrente ha un'apertura di 85 mm x 165 mm. Compatibile con un'uscita singola per barra: 80 mm x 160 mm. Carico e classe di precisione: per classe 0,5 potenza massima 10 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 1200A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 10VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 0.5 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 165mm |
| Öffnungsbreite | 85mm |
| Öffnungsdurchmesser | 0mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5GJ120 |
|---|---|
| EAN | 3606489608057 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 2.87 kg |
| Weight (Package) | 3.21 kg |
Designations
Cable Retrofit Transformer Clamp Transformer Clamp-on Transformer Current Measurement Transformer Current Measuring Transducer Current Measuring Transformer Current Transformer Current Transformer DC/DC Converter Measuring Current Transformer Measuring Current Transformer Measuring Transducer Measuring Transformer Retrofit Current Transformer Retrofit Transformer Transducer Transformer Transformer for Current Measurement
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















































