€245.03
% €418.88 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810007874 P/N: A9C62316 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9C62316 Reflex iC60N Ti24 16A 3P C, Fernschaltbarer Leitungsschutzschalter"
Schneider Electric Reflex iC60N Ti24 16A 3P C, Remote Controllable Circuit Breaker
Schneider Electric A9C62316
EAN 3606480455643
Description
It is a 3P circuit-breaker with protected poles, 16 A rated current and C tripping curve. As circuit-breaker, its breaking capacity, according to IEC/EN 60947-2, is 20kA at 220VAC to 240VAC, and 10kA at 380VAC to 415VAC. It allows to execute remote control, to indicate the state of the control circuit and circuit-breaker state information, to connect it to the Acti 9 Smartlink thanks to the prefabricated cables.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Auslösecharakteristik | C |
|---|---|
| Polzahl | 3 |
| Bemessungsstrom | 16A |
| Bemessungsspannung | 415V |
| Bemessungsabschaltvermögen nach EN 60898 | -kA |
| Bemessungsabschaltvermögen nach IEC 60947-2 | 10kA |
| Spannungsart | AC |
| Energiebegrenzungsklasse | 0 |
| Frequenz | 50Hz |
| Mitschaltender Neutralleiter | |
| Überspannungskategorie | 4 |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Breite in Teilungseinheiten | 5.5 |
| Einbautiefe | 44.5mm |
| Zusatzeinrichtungen werkseitig angebaut | Fernantrieb |
| Bemessungsschaltstrom Zusatzeinrichtung | 1A |
| Bemessungsspannung Zusatzeinrichtung | 230V |
| Steuerspannungsart Zusatzeinrichtung | AC |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Baugröße nach DIN 43880 | 3 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9C62316 |
|---|---|
| EAN | 3606480455643 |
| ETIM | EC002694 |
| SCIP | 8e8587cb-1e8e-4934-ae0d-4f8ec8c2b050 |
| ECLASS | eClass_10_ADI301007 |
| Weight | 0.69 kg |
| Weight (Package) | 0.69 kg |
Designations
Circuit Breaker Circuit Protector Contactor Installation Contactor LS Switch Protecting Remote Controllable Circuit Breaker Switching
Login
No reviews found. Share your insights with others.
































