€388.10
% €541.45 (28.32% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009175 P/N: A9V61363 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9V61363 FI-Block Vigi iC60L, 3P, 63A, 30mA, Typ A, SI"
Schneider Electric RCB Vigi iC60L, 3P, 63A, 30mA, Type A, SI
Schneider Electric A9V61363
EAN 3606480087790
Description
RCB Acti 9 Vigi iC60L. 3-pole, rated current 63A, rated fault current 30mA, Type A, SI, operating voltage (Ue) 400-415V AC, insulation voltage (Ui) 500V AC. Can be mounted on the right side of the iC60L series circuit breaker. Tripping due to residual current is indicated by a red, mechanical display on the toggle. Terminals IP 20. Test button for regular functional testing. Tripping unit technology - thermomagnetic. Additional modular accessories (optional) - fault signal switch, auxiliary switch, undervoltage release, overvoltage release, shunt trip. The Vigi iC60L RCB meets the following standards: IEC/EN 61009-1. Furthermore, this series is VDE certified!.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Nennspannung | 400V |
|---|---|
| Nennstrom | 63A |
| Bemessungsfehlerstrom einstellbar | |
| Bemessungsfehlerstrom | 0.03A |
| Max. Verzögerungszeit | 0ms |
| Verzögerungszeit einstellbar | |
| Polzahl | 3 |
| Fehlerstrom-Typ | A |
| Stoßstromfestigkeit | 3kA |
| Frequenz | 50/60 Hz |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | 500V |
| Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp | 6kV |
| Verlustleistung | 2.3W |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 1mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | 1mm² |
| Fehlauslöseschutz | 1 |
| Mit Verriegelungsvorrichtung | |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Umgebungstemperatur während des Betriebs | -25°C |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9V61363 |
|---|---|
| EAN | 3606480087790 |
| ETIM | EC002297 |
| SCIP | b078722f-7853-4e1e-a05b-29638f57b0ab |
| ECLASS | eClass_10_ACN357011 |
| Weight | 0.26 kg |
| Weight (Package) | 0.26 kg |
Designations
RCB RCB block Vigi earth fault residual current residual current block
Login
No reviews found. Share your insights with others.






















