€375.90
% €642.60 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810007866 P/N: A9C61440 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9C61440 Reflex iC60N Ti24 40A 4P B, Fernschaltbarer Leitungsschutzschalter"
Schneider Electric Reflex iC60N Ti24 40A 4P B, Remotely Switchable Circuit Breaker
Schneider Electric A9C61440
EAN 3606480455568
Description
It is a 4P circuit-breaker with protected poles, 40 A rated current and B tripping curve. As circuit-breaker, its breaking capacity, according to IEC/EN 60947-2, is 20kA at 220VAC to 240VAC, and 10kA at 380VAC to 415VAC. It allows to execute remote control, to indicate the state of the control circuit and circuit-breaker state information, to connect it to the Acti 9 Smartlink thanks to the prefabricated cables.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Auslösecharakteristik | B |
|---|---|
| Polzahl | 4 |
| Bemessungsstrom | 40A |
| Bemessungsspannung | 415V |
| Bemessungsabschaltvermögen nach EN 60898 | -kA |
| Bemessungsabschaltvermögen nach IEC 60947-2 | 10kA |
| Spannungsart | AC |
| Energiebegrenzungsklasse | 0 |
| Frequenz | 50Hz |
| Mitschaltender Neutralleiter | |
| Überspannungskategorie | 4 |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Breite in Teilungseinheiten | 6.5 |
| Einbautiefe | 44.5mm |
| Zusatzeinrichtungen werkseitig angebaut | Fernantrieb |
| Bemessungsschaltstrom Zusatzeinrichtung | 1A |
| Bemessungsspannung Zusatzeinrichtung | 230V |
| Steuerspannungsart Zusatzeinrichtung | AC |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Baugröße nach DIN 43880 | 3 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9C61440 |
|---|---|
| EAN | 3606480455568 |
| ETIM | EC002694 |
| SCIP | 8e8587cb-1e8e-4934-ae0d-4f8ec8c2b050 |
| ECLASS | eClass_10_ADI301007 |
| Weight | 0.9 kg |
| Weight (Package) | 0.9 kg |
Designations
Circuit breaker Circuit protector Contactor Installation contactor MCB Protection Remotely switchable circuit breaker Switching
Login
No reviews found. Share your insights with others.
































