€233.20
% €398.65 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810007857 P/N: A9C61225 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9C61225 Reflex iC60N Ti24 25A 2P B, Fernschaltbarer Leitungsschutzschalter"
Schneider Electric Reflex iC60N Ti24 25A 2P B, Remote-Controlled Circuit Breaker
Schneider Electric A9C61225
EAN 3606480455452
Description
It is a 2P circuit-breaker with protected poles, 25 A rated current and B tripping curve. As circuit-breaker, its breaking capacity, according to IEC/EN 60947-2, is 20kA at 220VAC to 240VAC, and 10kA at 380VAC to 415VAC. It allows to execute remote control, to indicate the state of the control circuit and circuit-breaker state information, to connect it to the Acti 9 Smartlink thanks to the prefabricated cables.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Auslösecharakteristik | B |
|---|---|
| Polzahl | 2 |
| Bemessungsstrom | 25A |
| Bemessungsspannung | 415V |
| Bemessungsabschaltvermögen nach EN 60898 | -kA |
| Bemessungsabschaltvermögen nach IEC 60947-2 | 10kA |
| Spannungsart | AC |
| Energiebegrenzungsklasse | 0 |
| Frequenz | 50Hz |
| Mitschaltender Neutralleiter | |
| Überspannungskategorie | 4 |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Breite in Teilungseinheiten | 4.5 |
| Einbautiefe | 44.5mm |
| Zusatzeinrichtungen werkseitig angebaut | Fernantrieb |
| Bemessungsschaltstrom Zusatzeinrichtung | 1A |
| Bemessungsspannung Zusatzeinrichtung | 230V |
| Steuerspannungsart Zusatzeinrichtung | AC |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Baugröße nach DIN 43880 | 3 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9C61225 |
|---|---|
| EAN | 3606480455452 |
| ETIM | EC002694 |
| SCIP | 8e8587cb-1e8e-4934-ae0d-4f8ec8c2b050 |
| ECLASS | eClass_10_ADI301007 |
| Weight | 0.58 kg |
| Weight (Package) | 0.58 kg |
Designations
Circuit Breaker Circuit Protector Contractor Installation Contractor LS Switch Protecting Remote-Controlled Circuit Breaker Switching
Login
No reviews found. Share your insights with others.
































