€99.01
% €102.58 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810008840 P/N: A9MEM1560 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9MEM1560 Energiezähler, PowerTag Flex 63A 1P+N, Funk, Position oben und unten, Genauigkeitsklasse 1"
Schneider Electric Compact PowerTag Flex Energy Meter for Single-Phase Direct Measurement up to 63A
Schneider Electric A9MEM1560
EAN 3606481380395
Description
En communication par radio-fréquence, ce capteur pour Vigi iC60 1P+N collecte les données énergétiques et remonte les diagnostics et alarmes sur les états du disj. PowerTag Energy se monte en amont/aval du disjoncteur en tableau électrique. Le capteur d'énergie PowerTag Energy est un produit tout-en-un sans accessoire. Encliqueté sur le disjoncteur, ce capteur PowerTag tient peu de place dans le tableau élec. sans besoin d'ajouter de rail DIN supplémentaire. Le Panel Server est l'équipement concentrateur de données qui récupére les données sans fil. Les performances de ce produit répondent à la plupart des normes internationales et homologations exigeantes : CEI 61557-12, CEI 61010-1, CEI 61010-2-030, CEI 61326-1, ETSI, EN 300 328, ETSI EN 301 487-1. Ce capteur d'energie est l'un des plus petits au monde qui ne nécessite pas de câblage vers le concentrateur de données. Il est possible d'installer plusieurs dizaines de capteurs PowerTag attachés au même concentrateur de données.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Zählertyp | elektronisch |
|---|---|
| Nennstrom (In) | 63A |
| Maximalstrom (Imax) | 63A |
| Nennspannung (Un) N-L | 220V |
| Nennspannung (Un) L-L | -V |
| Frequenz | 50Hz |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | B |
| Polart | 1-phasig |
| Ausführung | Direktmessung |
| Energieart | Wirk- und Blindleistung |
| Geeignet für | Bezug |
| Tarifausführung | Eintarif |
| Tarifsteuerung | |
| Messungsart Lastgang | |
| Rücklaufsperre | |
| Geeicht | 1 |
| Zulassung | innerstaatlich |
| Impulsausgang | ohne |
| Impulsart | |
| Impulsrate | -Imp/kWh (kvarh) |
| Anzeigeart | ohne |
| Montageart | Stecktechnik |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Breite | 18mm |
| Tiefe | 44.5mm |
| Höhe | 20mm |
| Ausführung der Schnittstelle | sonstige |
| EDL40-Signatur | |
| Mit Sperrcode | |
| Anzahl der Stellen | |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Schutzart (NEMA) | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9MEM1560 |
|---|---|
| EAN | 3606481380395 |
| ETIM | EC001506 |
| SCIP | 0a6e0675-6074-45ae-bda6-119653400651 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ828014 |
| Weight | 0.04 kg |
| Weight (Package) | 0.04 kg |
Designations
Accuracy Class 1 Active Power Meter Combination Meter Current Transformer Meter Delta Power Consumption Meter EZ/WH Power Consumption Meter Electricity Meter Electronic Electricity Meter Electronic Pulse Counter Meter Energy Meter Four-wire Current Transformer Meter Four-wire Current Transformer Pulse Counter Meter Four-wire Meter Four-wire Pulse Counter Meter Mechanical Electricity Meter Meter Meter Module Modular Power Consumption Meter Power Consumption Meter Power Meter Reactive power counter Single-phase AC Meter Tariff Meter Three-phase Current Transformer Three-phase Current Transformer Pulse Counter Meter Three-phase Four-wire Current Transformer Meter Three-phase Four-wire Meter Three-phase Meter Three-phase Pulse Counter Meter Three-wire Current Transformer Pulse Counter Meter Two-wire Current Transformer Meter Two-wire Current Transformer Pulse Counter Meter Two-wire Meter Two-wire Meter
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















