€342.25
% €518.84 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810006955 P/N: 82096 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 82096 Anbausteckdose verriegelt, 32A, 3p+E, 380-415 V AC, IP65"
Schneider Electric Surface-mounted socket locked, 32A, 3p+E, 380-415 V AC, IP65
Schneider Electric 82096
EAN 3303430820963
Description
Cette prise interverrouillée Mureva PK avec connexion à vis imperdables est montée sur panneau. Les degrés de protection sont IP65 et IK09. La résistance au feu est de 750°C. Les entrées de câbles sont destinées aux câbles souples ou rigides. La taille des entrées de câbles 32A est de 25mm pour des câbles de 10mm². Il est gris (RAL 7035) avec du rouge pour une identification facile de la tension de fonctionnement. La fréquence est de 50Hz ou 60Hz. La position horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 3 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 380-415 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| Verlustleistung | -W |
| Schutzart (IP) | IP65 |
| Schalter | mechanische Verriegelung |
| Ausführung des Schalters | Hilfskontakte |
| Mit FI-Schutzschalter | |
| Leerplätze auf Tragschiene | |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Ausführung | Oberteil |
| Absicherung | ohne |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | 82096 |
|---|---|
| EAN | 3303430820963 |
| ETIM | EC001324 |
| SCIP | ea852aaf-87f8-441e-a08b-edd79380c43e |
| ECLASS | eClass_10_AKE315015 |
| Weight | 0.72 kg |
| Weight (Package) | 0.75 kg |
Designations
CEE connector CEE container wall socket CEE container wall socket CEE plug device CEE socket CEE socket switchable secured CEE surface-mounted box CEE surface-mounted socket CEE switched socket CEE wall box CEETyp connector CEETyp plug device CEEform container wall socket CEEform low voltage wall socket CEEform plug device CEEform socket CEEform surface mounted box CEEform surface-mounted socket CEEform switched socket CEEnorm connector CEEnorm container wall box CEEnorm container wall socket CEEnorm low voltage wall box CEEnorm low voltage wall socket CEEnorm pilot contact switch CEEnorm plug device CEEnorm socket CEEnorm surface-mounted box CEEnorm surface-mounted socket CEEnorm switched socket CEEnorm wall box Cekon connector Cekon container wall box Cekon container wall socket Cekon low voltage wall socket Cekon plug device Cekon socket Cekon surface-mounted box Cekon surface-mounted socket Cekon switched socket Cekon wall box Container socket switchable secured Container wall box Container wall socket ICEE connector ICEE plug device Locking Low voltage socket switchable secured Low voltage wall box Low voltage wall socket Pilot contact Pilot contact switch Socket Surface-mounted socket Switched socket Three-phase connector Three-phase connector Three-phase electricity Three-phase plug device Three-phase plug device Wall box
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















