590,01 €
Ordinabile ora, tempo di consegna: 2-3 Giorni lavorativi
Art. No: WST8810013364 P/N: C16N3 Produttore: Schneider Electric
Pagamento sicuro
Spedizione rapida
Consulenza specializzata



Info sui prodotti "Schneider Electric C16N3 Base interruttore, ComPacT NSX160N, 50kA/415VAC, 3 poli, valore nominale telaio 160A, senza Sganciatore"
Schneider Electric Base interruttore, ComPacT NSX160N, 50kA/415VAC, 3 poli, valore nominale telaio 160A, senza Sganciatore
Schneider Electric C16N3
EAN 3606481999399
Descrizione
This is a 3-pole basic switch for ComPacT NSX160N. ComPacT NSX is designed to optimize space and interrupting capacity for all standard and special applications. This basic switch is supplied without a tripping unit and is compatible with all types of tripping units, which must be ordered separately. The interrupting capacity Icu is 50 kA at 415 VAC, 50/60 Hz. The operating voltage is 690 VAC 50/60 Hz (limited to 440 VAC 50/60 Hz if a residual current device is present). It can be equipped with a variety of optional features and accessories. The dimensions are 105 mm x 161 mm x 86 mm. It ensures compliance with international standards (IEC 60947), CCC, EAC, and marine specifications. ComPacT NSX160N is part of the EcoStruxure Power architecture by Schneider Electric.
Documenti e download
Attributi del prodotto
| Bemessungsdauerstrom Iu | 160A |
|---|---|
| Bemessungsspannung | 690V |
| Bemessungsgrenzkurzschlussausschaltstrom Icu bei 400 V | 50kA |
| Überlastauslöser Stromeinstellung | -A |
| Einstellbereich des kurzzeitverzögerten Kurzschlussauslösers | -A |
| Einstellbereich des unverzögerten Kurzschlussauslösers | -A |
| Verlustleistung | 27.6W |
| Gerätebauart | Einbaugerät Festeinbautechnik |
| Integrierter Erdschlussschutz | |
| Anschlussart Hauptstromkreis | Schraubanschluss |
| Geeignet für Hutschienenmontage | |
| Hutschienenmontage optional | 1 |
| Anzahl der Hilfskontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Hilfskontakte als Schließer | 0 |
| Anzahl der Hilfskontakte als Wechsler | 0 |
| Mit Ausgelöstmelder | 1 |
| Mit integriertem Unterspannungsauslöser | |
| Polzahl | 3 |
| Position des Anschlusses für Hauptstromkreis | vorne |
| Ausführung des Betätigungselements | Knebel |
| Komplettgerät mit Schutzeinheit | |
| Motorantrieb integriert | |
| Motorantrieb optional | 1 |
| Schutzart (IP) | IP40 |
Dati tecnici
| P/N (Codice articolo) | C16N3 |
|---|---|
| EAN | 3606481999399 |
| ETIM | EC000228 |
| SCIP | 206b752d-15ab-4228-8cd8-4e338f718b28 |
| ECLASS | eClass_10_AJZ716013 |
| Peso | 1.24 kg |
| Peso (pacco) | 1.49 kg |
Designazioni
160 A 3 poli 415 VCA C16N3 Compact NSX interruttore telaio di base
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.







































