€4,318.66
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810094495 P/N: 9028480000 Manufacturer: Weidmüller
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Weidmüller 9028480000 Automatic stripper, electrical, Stripping range : 2.5 - 16 mm² (~AWG 14-6), Pull-off length: 3-20 mm"
Weidmüller Automatic stripper, electrical, Stripping range : 2.5 - 16 mm² (~AWG 14-6), Pull-off length: 3-20 mm
Weidmüller 9028480000
EAN 04032248064632
Description
Automatic machine for processing various standard and special insulation types. The machine strips different diameters of cables and conductors precisely and cleanly. The automatic stripper provides quick and easy setting of the correct conductor cross-section.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Width | 190 mm |
|---|---|
| Depth | 295 mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 9028480000 |
|---|---|
| EAN | 04032248064632 |
| ETIM | EC002778 |
| SCIP | d2df479e-2b79-4e98-adc7-b03577df98ae |
| Weight | 8.8 kg |
| Weight (packaged) | 10.34 kg |
Designations
Stripper device Stripper tool
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















