€1,211.55
% €1,589.96 (23.8% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810079916 P/N: 2455360000 Manufacturer: Weidmüller
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Weidmüller 2455360000 Repeater, PROFINET PushPull SCRJ POF (V14), PROFINET POF Repeater, IP65, 24 V"
Weidmüller Repeater, PROFINET PushPull SCRJ POF (V14), PROFINET POF Repeater, IP65, 24 V
Weidmüller 2455360000
EAN 04050118469967
Description
PROFINET POF repeater is used to diagnose light signals. The device precisely determines when the attenuation has reached a critical point and a cable assembly needs to be replaced. The LEDs clearly signal an alarm when the tolerance is exceeded. To guarantee secure transmission of the Ethernet data, “FreeCon Active” checks in real time the entire transmission path for its optical budget – from the control cabinet to the robot head, for example. The repeater meets the specifications of AIDA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Depth | 53 mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 2455360000 |
|---|---|
| EAN | 04050118469967 |
| ETIM | EC000732 |
| SCIP | 67cf1078-beca-4687-860b-dc475a6ec24a |
| Weight | 0.68 kg |
| Weight (packaged) | 0.77 kg |
Designations
Signal amplifier
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















