€19,861.10
Available to order, delivery time: 2-3 Months
Art. No: WST8810057779 P/N: 1243790000 Manufacturer: Weidmüller
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Weidmüller 1243790000 Automatic stripper and crimper, Electropneumatic, Stripping range : 0.5 - 2.5 mm² (~AWG 20-14), loose cable lugs, Crimping length: 8 mm"
Weidmüller Automatic stripper and crimper, Electropneumatic, Stripping range : 0.5 - 2.5 mm² (~AWG 20-14), loose cable lugs, Crimping length: 8 mm
Weidmüller 1243790000
EAN 04050118031966
Description
Machine for automatically stripping and crimping wire-end ferrules and conductors. The stripping and crimping process can be performed in a single operation. This enables time-saving and efficient processing.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Width | 390 mm |
|---|---|
| Depth | 330 mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 1243790000 |
|---|---|
| EAN | 04050118031966 |
| ETIM | EC002778 |
| SCIP | d2df479e-2b79-4e98-adc7-b03577df98ae |
| Weight | 34 kg |
| Weight (packaged) | 35 kg |
Designations
Automatic stripper and crimper for terminals Striper and crimper tool
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















