€102.58
% €154.58 (33.64% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810032683 P/N: XPEM110 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XPEM110 Fußschalter, Harmony XPE, einfach, Metall, blau,1-stufig, 1Ö+1S, IP66"
Schneider Electric Footswitch, Harmony XPE, simple, metal, blue, single-stage, 1NC+1NO, IP66
Schneider Electric XPEM110
EAN 3389110650105
Description
Cet interrupteur à pied Harmony XPE dispose d'une pédale de sécurité en métal bleu, en une seule étape. Il préserve l'ergonomie de vos machines, tout en assurant leur conformité avec les dernières normes de sécurité. Il garantit une longue durée de vie, même dans les environnements difficiles, grâce à sa résistance aux huiles, notamment hydrauliques.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Befehlsart | Ein oder Aus |
|---|---|
| Mit Schutzhaube | |
| Mit Verriegelung | |
| Werkstoff | Metall |
| Mit Schutzisolierung | |
| Farbe | blau |
| Anzahl der Schaltstellungen | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Schaltfunktion verrastend | |
| Geeignet für Sicherheitsfunktionen | 1 |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-15 | 3A |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Breite | 104mm |
| Höhe | 104mm |
| Tiefe | 172mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XPEM110 |
|---|---|
| EAN | 3389110650105 |
| ETIM | EC001258 |
| ECLASS | eClass_10_AKF036014 |
| Weight | 1.33 kg |
| Weight (Package) | 1.33 kg |
Designations
Harmony foot switch foot-operated switch footswitch pedal pedal switch safety foot switch safety footswitch safety switch treadle switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.





















