€100.29
% €151.13 (33.64% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810032677 P/N: XPEB611 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XPEB611 Fußschalter, Harmony XPE, einfach, Kunststoff, blau, 2-stufig, 2Ö+2S, IP66, mit Schutzhaube"
Schneider Electric Footswitch, Harmony XPE, simple, plastic, blue, 2-stage, 2NO+2NC, IP66, with protective cover
Schneider Electric XPEB611
EAN 3389110165647
Description
Deze Harmony XPEB611 is een enkelvoudige voetschakelaar. De beschermingsgraad is IP66. Het heeft een afdekplaat, plastic materiaal, blauwe kleur, 2 NC + 2 NO. Deze maakt deel uit van het assortiment Harmony XPE-voetschakelaars - Besturings- en signaleringseenheden voor veiligheidstoepassingen.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Befehlsart | Ein oder Aus |
|---|---|
| Mit Schutzhaube | 1 |
| Mit Verriegelung | |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Mit Schutzisolierung | |
| Farbe | blau |
| Anzahl der Schaltstellungen | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Schaltfunktion verrastend | |
| Geeignet für Sicherheitsfunktionen | 1 |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-15 | 3A |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Breite | 165mm |
| Höhe | 74mm |
| Tiefe | 282mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XPEB611 |
|---|---|
| EAN | 3389110165647 |
| ETIM | EC001258 |
| SCIP | fefa63d8-c17d-48e6-ace1-100ede48e388 |
| ECLASS | eClass_10_AKF036014 |
| Weight | 1.01 kg |
| Weight (Package) | 1.01 kg |
Designations
Harmony foot switch footswitch pedal pedal switch safety foot switch safety footswitch safety switch treadle treadle switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























