€26.41
% €47.24 (44.09% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810031725 P/N: XB4BT842 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XB4BT842 Emergency Stop/Emergency Stop Switch, Harmony XB4, Metal, 22mm, Red, Mushroom 40mm, Pull Release, 1NC"
Schneider Electric Emergency Stop/Emergency Stop Switch, Harmony XB4, Metal, 22mm, Red, Mushroom 40mm, Pull Release, 1NC
Schneider Electric XB4BT842
EAN 3606480623714
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Art der Entriegelung | Zug-Entriegelung |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 0 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Montageart | Einbau |
| Mit Beleuchtung | |
| Versorgungsspannung der Lampe | -V |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Anschlussart Hilfsstromkreis | Schraubanschluss |
| Durchmesser der Kappe | 40mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XB4BT842 |
|---|---|
| EAN | 3606480623714 |
| ETIM | EC002034 |
| ECLASS | eClass_10_ACN986011 |
| Weight | 0.12 kg |
| Weight (packaged) | 0.12 kg |
Designations
Harmony XB4 Harmony XB4 XB4 ZB4 button button button button complete complete unit control button control button control switch emergency halt emergency halt emergency halt button emergency off button emergency stop emergency stop emergency stop emergency stop button emergency stop button emergency stop button emergency stop switch emergency stop switch emergency stop switch emergency switch estop metal push button metal push button metal switch mushroom mushroom button mushroom button mushroom push button mushroom switch pressure switch push button push button push button switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















