€38.48
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810031717 P/N: XB4BS84441 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XB4BS84441 Not-Aus/Not-Halt-Schalter, Harmony XB4, Metall, 22mm, rot, Pilz 40mm, Drehentriegelung, 1S+2Ö"
Schneider Electric Emergency Stop/Emergency-Stop Switch, Harmony XB4, Metal, 22mm, red, Mushroom 40mm, Turn to Release, 1NC+2NO
Schneider Electric XB4BS84441
EAN 3389110966244
Description
Ten przycisk bezpieczeństwa nazywany także EMS (Emergency Machine Stop) lub EMO (Emergency Off) jest łatwy w montażu w otworach 22mm. Jest również łatwo rozpoznowalny dzięki swoim kolorom i kształtowi grzybka. Jest odporny na uderzenia, pył, wodę i wibracje dzięki certyfikatowi IP66 czyniąc go idealnym do pracy w ciężkich warunkach otoczenia.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Art der Entriegelung | Dreh-Entriegelung |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Montageart | Einbau |
| Mit Beleuchtung | |
| Versorgungsspannung der Lampe | -V |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Anschlussart Hilfsstromkreis | Schraubanschluss |
| Durchmesser der Kappe | 40mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XB4BS84441 |
|---|---|
| EAN | 3389110966244 |
| ETIM | EC002034 |
| ECLASS | eClass_10_ACN986011 |
| Weight | 0.14 kg |
| Weight (Package) | 0.14 kg |
Designations
Hamorny ZB4 Harmony XB4 XB4 ZB4 button button button switch complete complete device control button control button control switch emergency stop emergency stop emergency stop emergency stop emergency stop emergency stop button emergency stop button emergency stop push-button emergency stop push-button emergency stop push-button emergency stop switch emergency stop switch emergency stop switch emergency switch estop metal push button metal push-button metal switch mushroom mushroom button mushroom button mushroom push-button mushroom switch push button push switch push-button push-button switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.






























