€34.90
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810031716 P/N: XB4BS8444 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XB4BS8444 Not-Aus/Not-Halt-Schalter, Harmony XB4, Metall, 22mm, rot, Pilz 40mm, Drehentriegelung, 2Ö"
Schneider Electric Emergency stop/Emergency off switch, Harmony XB4, metal, 22mm, red, mushroom 40mm, twist-to-release, 2NC
Schneider Electric XB4BS8444
EAN 3389110959000
Description
Ten przycisk bezpieczeństwa nazywany także EMS (Emergency Machine Stop) lub EMO (Emergency Off) jest łatwy w montażu w otworach 22mm. Jest również łatwo rozpoznowalny dzięki swoim kolorom i kształtowi grzybka. Jest odporny na uderzenia, pył, wodę i wibracje dzięki certy fikatowi IP66, IP67, IP69, IP69K czyniąc go idealnym do pracy w ciężkich warunkach otoczenia.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Art der Entriegelung | Dreh-Entriegelung |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 0 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Montageart | Einbau |
| Mit Beleuchtung | |
| Versorgungsspannung der Lampe | -V |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Anschlussart Hilfsstromkreis | Schraubanschluss |
| Durchmesser der Kappe | 40mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XB4BS8444 |
|---|---|
| EAN | 3389110959000 |
| ETIM | EC002034 |
| ECLASS | eClass_10_ACN986011 |
| Weight | 0.13 kg |
| Weight (Package) | 0.13 kg |
Designations
Button Button Button push button Complete Control button Control button Control switch Emergency Emergency off Emergency off Emergency off Emergency off button Emergency off button Emergency off push button Emergency off switch Emergency off switch Emergency stop Emergency stop Emergency stop button Emergency stop switch Estop Harmony XB4 Harmony XB4 Metal button Metal push button Metal switch Mushroom Mushroom button Mushroom push button Mushroom push button Mushroom switch Pressure switch Push button Push button Push button Stop switch Switch XB4 XB4 complete device
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























