€15.91
% €27.85 (42.87% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810029050 P/N: SSL1D03JD Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric SSL1D03JD Halbleiterrelais, steckbar, E: 3-12 VDC, A: 1-24 VDC, 3,5 A"
Schneider Electric Semiconductor relay, pluggable, I: 3-12 VDC, O: 1-24 VDC, 3.5 A
Schneider Electric SSL1D03JD
EAN 3606480579646
Description
Ce relais statique a un degré de protection IP67 et est entièrement encapsulé pour résister aux intempéries. Grâce à sa technologie statique, il ne nécessite aucune maintenance, est silencieux, peut fonctionner à des fréquences de commutation élevées, de façon durable au sein d’environnements soumis à de fortes vibrations/pollutions.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung des elektrischen Anschlusses | |
|---|---|
| Komplettgerät mit Sockel | |
| Mit abnehmbaren Klemmen | |
| Geeignet für Reiheneinbau | 1 |
| Mit LED-Anzeige | |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 50 Hz | -V |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 60 Hz | -V |
| Bemessungssteuerspeisespannung DC | 3V |
| Spannungsart zur Betätigung | DC |
| Anzahl der Phasen | 1 |
| Ausführung | |
| Ausführung der Schaltfunktion | |
| Nullpunktschaltend | |
| Spannungsart der Betriebsspannung | |
| Betriebsspannung AC 50 Hz | -V |
| Betriebsspannung AC 60 Hz | -V |
| Betriebsspannung DC | -V |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-1 | 3.5A |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-3 | 3.5A |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-51 | 3.5A |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-53a | 3.5A |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-53b | 3.5A |
| Schutzart (IP) | |
| Schutzart (RT) nach IEC 61810-7 | |
| Breite | -mm |
| Höhe | -mm |
| Tiefe | -mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | SSL1D03JD |
|---|---|
| EAN | 3606480579646 |
| ETIM | EC002055 |
| ECLASS | eClass_10_ACN970011 |
| Weight | 0.004 kg |
| Weight (Package) | 0.004 kg |
Designations
DC switching Electronic load relay Optocoupler Power electronics SSR Semiconductor relay Solid State Relay single-phase
Login
No reviews found. Share your insights with others.
























