€13.06
% €22.85 (42.84% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810029038 P/N: SSL1A12BD Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric SSL1A12BD Halbleiterrelais, steckbar, E: 15-30 VDC, A: 24-280 VAC, 2 A, nullspann."
Schneider Electric Semiconductor relay, plug-in, E: 15-30 VDC, A: 24-280 VAC, 2 A, zero-voltage
Schneider Electric SSL1A12BD
EAN 3606480579721
Description
Ten przekaźnik półprzewodnikowy posiada certyfikat IP67. Dzięki technologii półprzewodnikowej nie potrzebuje konserwacji, może działać na wysokich częstotliwościach, jest cichy i może nieprzerwanie pracować w środowisku o dużych wibracjach i zanieczyszczeniu.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung des elektrischen Anschlusses | |
|---|---|
| Komplettgerät mit Sockel | |
| Mit abnehmbaren Klemmen | |
| Geeignet für Reiheneinbau | 1 |
| Mit LED-Anzeige | |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 50 Hz | 24V |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 60 Hz | 24V |
| Bemessungssteuerspeisespannung DC | 15V |
| Spannungsart zur Betätigung | AC/DC |
| Anzahl der Phasen | 1 |
| Ausführung | |
| Ausführung der Schaltfunktion | |
| Nullpunktschaltend | 1 |
| Spannungsart der Betriebsspannung | |
| Betriebsspannung AC 50 Hz | -V |
| Betriebsspannung AC 60 Hz | -V |
| Betriebsspannung DC | -V |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-1 | 2A |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-3 | 2A |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-51 | 2A |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-53a | 2A |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-53b | 2A |
| Schutzart (IP) | |
| Schutzart (RT) nach IEC 61810-7 | |
| Breite | -mm |
| Höhe | -mm |
| Tiefe | -mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | SSL1A12BD |
|---|---|
| EAN | 3606480579721 |
| ETIM | EC002055 |
| ECLASS | eClass_10_ACN970011 |
| Weight | 0.003 kg |
| Weight (Package) | 0.003 kg |
Designations
Optocoupler SSR Semiconductor relay Solid State Relais Solid State Relay electronic load relay power electronics single-phase zero-voltage switching
Login
No reviews found. Share your insights with others.
























