€161.18
% €282.03 (42.85% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810028092 P/N: RMTK90BD Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric RMTK90BD Messumformer Thermoelement Typ K, 0-1200°C/32-2192°F, 0-10 V/0-20 mA/4-20 mA"
Schneider Electric Transducer Thermocouple Type K, 0-1200°C/32-2192°F, 0-10 V/0-20 mA/4-20 mA
Schneider Electric RMTK90BD
EAN 3389110109061
Description
Harmony Analog. Analogkonverter für Temperatursignale vom Thermoelement Typ K in normierte Analogsignale. Eingangsbereich Sensortemperatur 0 - +1200°C. Kaltstellenkompensation integriert. Analogausgang 0-10 V, 0/4-20 mA. Versorgungsspannung 24 VDC. Aufrastbar auf Hutschiene.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Klemme |
|---|---|
| Messbereich | 0°C |
| Werkstoff | sonstige |
| Länge der Sonde | 80mm |
| Länge des Anschlusskabels | -m |
Technical data
| P/N (Part Number) | RMTK90BD |
|---|---|
| EAN | 3389110109061 |
| ETIM | EC002081 |
| SCIP | a23b5c8f-6893-4fd3-af99-564158dacf76 |
| ECLASS | eClass_10_ADI503007 |
| Weight | 0.1 kg |
| Weight (Package) | 0.1 kg |
Designations
Isolation Amplifier T/I Converter T/U Converter Temperature Converter Temperature Transducer Temperature Transmitter Temperature Transmitter Thermocouple Type K Transducer
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















