€136.70
% €239.19 (42.85% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810028086 P/N: RMPT50BD Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric RMPT50BD Messumformer Pt100, 0-+250°C/32-482°F, 0-10 V/0-20 mA/4-20 mA, Universal"
Schneider Electric Transducer Pt100, 0-+250°C/32-482°F, 0-10 V/0-20 mA/4-20 mA, Universal
Schneider Electric RMPT50BD
EAN 3389110108989
Description
Deze Harmony Analog-temperatuurzender biedt een veelzijdige interface voor uw machines. Hij biedt bescherming tegen omgekeerde polariteit, kortsluiting en overspanning. Het is stofbestendig, slagvast en trillingsbestendig, dankzij de IP20 en IP50, waardoor het ideaal is voor gebruik in veeleisende omgevingen. Het product is een omvormer voor Universal Pt100-sondes met 0-250 °C/32-482 °F analoog ingangstype.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Klemme |
|---|---|
| Messbereich | 0°C |
| Werkstoff | sonstige |
| Länge der Sonde | -mm |
| Länge des Anschlusskabels | -m |
Technical data
| P/N (Part Number) | RMPT50BD |
|---|---|
| EAN | 3389110108989 |
| ETIM | EC002081 |
| SCIP | a23b5c8f-6893-4fd3-af99-564158dacf76 |
| ECLASS | eClass_10_ADI503007 |
| Weight | 0.11 kg |
| Weight (Package) | 0.11 kg |
Designations
Pt100 Signal Isolator T/I Converter T/U Converter Temperature Converter Temperature Converter Temperature Transducer Temperature Transmitter Transducer
Login
No reviews found. Share your insights with others.




























