€112.55
% €196.95 (42.85% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810028085 P/N: RMPT33BD Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric RMPT33BD Messumformer Pt100, 0-+100°C/32-212°F, 0-10 V/4-20 mA, Optimum"
Schneider Electric Transducer Pt100, 0-+100°C/32-212°F, 0-10 V/4-20 mA, Optimum
Schneider Electric RMPT33BD
EAN 3389110108972
Description
Harmony Analog. Analogkonverter für Temperatursignale von Pt100 in normierte Analogsignale. Eingangsbereich Sensortemperatur 0 - +100°C. Pt100-Anschluss in 2-, 3- oder 4-Leitertechnik. Analogausgang 0-10 V oder 4-20 mA. Versorgungsspannung 24 VDC. Geräteserie Optimum. Aufrastbar auf Hutschiene.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Klemme |
|---|---|
| Messbereich | 0°C |
| Werkstoff | sonstige |
| Länge der Sonde | -mm |
| Länge des Anschlusskabels | -m |
Technical data
| P/N (Part Number) | RMPT33BD |
|---|---|
| EAN | 3389110108972 |
| ETIM | EC002081 |
| SCIP | a23b5c8f-6893-4fd3-af99-564158dacf76 |
| ECLASS | eClass_10_ADI503007 |
| Weight | 0.11 kg |
| Weight (Package) | 0.11 kg |
Designations
Pt100 Signal Isolator T/I Converter T/U Converter Temperature Converter Temperature Signal Transducer Temperature Transducer Temperature Transmitter Transducer
Login
No reviews found. Share your insights with others.



























