€52.91
% €80.21 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027787 P/N: PKY16F734 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKY16F734 CEE Anbausteckdosen Schneidklemmen, 16A, 3p+E, 380-415 V AC"
Schneider Electric CEE Mounting Sockets Screw Terminals, 16A, 3p+E, 380-415 V AC
Schneider Electric PKY16F734
EAN 3303432011321
Description
La presa industriale inclinata da incasso, Pratika, con cablaggio rapido, ha poli 3P+E, corrente nominale di 16 A e tensione di esercizio di 400 VCA. Le dimensioni della piastra di base sono (L) 81 mm x (A) 85 mm. Grado di protezione IP67, resistenza agli urti IK08. La resistenza al fuoco è di 850°C. I passacavi sono adatti a cavi flessibili o rigidi. La sezione dei cavi in 16 A è da 1 mm² a 2,5 mm². Presa colore grigio chiaro (RAL 7035) con colore di tensione nominale in rosso per una facile identificazione. La frequenza è 50 Hz o 60 Hz. Posizione del contatto di terra: 6 h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Bemessungsspannung | 380V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 4 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Steckrichtung | abgewinkelt |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 85mm |
| Bohrlochabstand vertikal | 60mm |
| Flanschmaß horizontal | 65mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 52mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKY16F734 |
|---|---|
| EAN | 3303432011321 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.16 kg |
| Weight (Package) | 0.16 kg |
Designations
CEE-connection device CEE-connector CEE-container socket CEE-coupling socket CEE-embedded socket CEE-flange socket CEE-low voltage connector CEE-low voltage socket CEE-mounting socket CEE-recessed socket CEE-submersible socket CEE-surface socket CEE-under plaster socket CEETyp-connection device CEETyp-connector CEEform-connection device CEEform-container socket CEEform-embedded socket CEEform-flange socket CEEform-low voltage connector CEEform-low voltage socket CEEform-mounting socket CEEform-recessed socket CEEform-submersible socket CEEform-surface socket CEEform-under plaster socket CEEnorm-connection device CEEnorm-container socket CEEnorm-embedded socket CEEnorm-flange socket CEEnorm-low voltage connector CEEnorm-low voltage socket CEEnorm-mounting socket CEEnorm-recessed socket CEEnorm-submersible socket CEEnorm-surface socket CEEnorm-under plaster socket Cekon-connection device Cekon-container socket Cekon-embedded socket Cekon-flange socket Cekon-low voltage connector Cekon-low voltage socket Cekon-mounting socket Cekon-recessed socket Cekon-submersible socket Cekon-surface socket Cekon-under plaster socket Container socket Embedded socket Flange socket Flange-mounted socket ICEE-connection device ICEE-connector Low voltage plug Low voltage socket Mounting socket Power connection device Power connector Recessed socket Socket Three-phase connection device Three-phase connector Under plaster socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















