€58.09
% €88.06 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027781 P/N: PKX32W435 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX32W435 CEE Wandgerätestecker Schneidklemmen, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE wall-mounted device plug cutting terminals, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP44
Schneider Electric PKX32W435
EAN 3303432417000
Description
La spina industriale da parete, Pratika,con cablaggio rapido, ha poli 3P+E, corrente nominale di 32 A e tensione di esercizio di 400 VCA. Le dimensioni della piastra di base sono (L) 90 mm x (A) 152 mm. Grado di protezione IP44, resistenza agli urti IK08. La resistenza al fuoco è di 750°C. I passacavi sono adatti a cavi flessibili o rigidi. La sezione dei cavi in 32 A è da 2,5 mm² a 6 mm². Presa colore grigio chiaro (RAL 7035) con colore tensione nominale in rosso, per una facile identificazione. La frequenza è 50 Hz o 60 Hz. La posizione dell'orologio del contatto è 6 h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Bemessungsspannung | 380V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 5 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Bauform | Aufbaugerätestecker |
| Phasenwender | |
| Steckrichtung | abgewinkelt |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX32W435 |
|---|---|
| EAN | 3303432417000 |
| ETIM | EC001319 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.29 kg |
| Weight (Package) | 0.29 kg |
Designations
CEE connection device CEE connector CEE device plug CEE phase reverser CEE recessed device plug CEE surface-mounted device plug CEE surface-mounted phase reverser CEE surface-mounted plug CEE type device plug CEE wall-mounted device plug CEE wall-mounted phase reverser CEEform connection device CEEform connector CEEform device plug CEEnorm connection device CEEnorm connector CET type connection device CET type connector Cekon connection device Cekon connector Cekon device plug Container plug Device plug ICEE connection device ICEE connector Phase reverser Power current connection device Power current connector Three-phase connection device Three-phase connector
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















