€37.60
% €57.00 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027765 P/N: PKX16M434 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX16M434 CEE Stecker, Schneidklemmen, 16A, 3p+E, 380-415 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE plug, IDC terminals, 16A, 3p+E, 380-415 V AC, IP44
Schneider Electric PKX16M434
EAN 3303432009076
Description
PK industrikontakter inneholder plugger,skjøtekontakter og tilpassede ut- og inntak for innfelling. Passer perfekt til Mureva kapslinger. Kontaktene leveres i 16.32.63 og 125A varianter, IP 44 og IP 67. Nominell spenning 2308415V (opptil 690V på fore spørsel). mekanisk styrke ihht. EN 50102:IK08. Motstand mot flammer og ekstreme temperaturer ihht. IEC 60695-2-1 850ºC
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 4 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX16M434 |
|---|---|
| EAN | 3303432009076 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.16 kg |
| Weight (Package) | 0.16 kg |
Designations
Angled plug CEE angled plug CEE connector CEE coupling device CEE device plug CEE flush-mounted plug CEE phase reverser CEE plug CEE plug CEE surface-mounted device plug CEE surface-mounted phase reverser CEE test plug CEE type plug CEE wall-mounted device plug CEE wall-mounted phase reverser CEETyp connector CEETyp coupling device CEEform connector CEEform coupling device CEEform plug CEEnorm connector CEEnorm coupling device Cekon connector Cekon coupling device Cekon device plug Container plug Heavy current connector Heavy current coupling device ICEE connector ICEE coupling device Phase reverser Plug Three-phase connector Three-phase coupling device
Login
No reviews found. Share your insights with others.


























