€36.03
% €54.62 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810027764 P/N: PKX16M424 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX16M424 CEE Stecker, Schneidklemmen, 16A, 3p+E, 200-250 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE plug, IDC terminals, 16A, 3p+E, 200-250 V AC, IP44
Schneider Electric PKX16M424
EAN 3303432009045
Description
PK industrikontakter inneholder plugger,skjøtekontakter og tilpassede ut- og inntak for innfelling. Passer perfekt til Mureva kapslinger. Kontaktene leveres i 16.32.63 og 125A varianter, IP 44 og IP 67. Nominell spenning 2308415V (opptil 690V på fore spørsel). mekanisk styrke ihht. EN 50102:IK08. Motstand mot flammer og ekstreme temperaturer ihht. IEC 60695-2-1 850ºC
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | 0A |
| Polzahl | 4 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Uhrzeit-Stellung | 9h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX16M424 |
|---|---|
| EAN | 3303432009045 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.16 kg |
| Weight (Package) | 0.16 kg |
Designations
Angle plug CEE angle plug CEE connector CEE device plug CEE phase reverser CEE plug CEE plug CEE plug device CEE recessed plug CEE surface-mounted device plug CEE surface-mounted phase reverser CEE test plug CEE type plug CEE wall device plug CEE wall phase reverser CEE-form connector CEE-form plug CEE-form plug device CEE-norm connector CEE-norm plug device CEE-type connector CEE-type plug device Cekon connector Cekon device plug Cekon plug device Container plug IEC CEE connector IEC CEE plug device Industrial power connector Industrial power plug device Phase reverser Plug Three-phase connector Three-phase plug device
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















