€30.73
% €46.59 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027692 P/N: PKE16M735 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKE16M735 CEE Stecker, Schraubklemmen, 16A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67"
Schneider Electric CEE connector, screw terminals, 16A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67
Schneider Electric PKE16M735
EAN 3303432032401
Description
Cette prise industrielle Pratika 3P+N+T avec connexion à vis imperdable est droite. Son courant nominal est de 16A et la tension de fonctionnement est de 400VAC. Cette prise dispose des degrés de protection IP67 et IK08, et d'une résistance au feu de 850°C. La couleur de la prise est gris clair (RAL 7035) avec une identification facile de la tension de fonctionnement en rouge. Ses entrées sont adaptées aux câbles flexibles ou rigides. La position d'horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 5 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKE16M735 |
|---|---|
| EAN | 3303432032401 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.21 kg |
| Weight (Package) | 0.22 kg |
Designations
Angle plug CEE angle plug CEE connector CEE device CEE device plug CEE flush-mounted plug CEE phase inverter CEE plug CEE plug CEE surface-mounted device plug CEE surface-mounted phase inverter CEE test plug CEE wall-mounted device plug CEE wall-mounted phase inverter CEE-type connector CEE-type device CEE-type plug CEEform connector CEEform device CEEform plug CEEnorm connector CEEnorm device Cekon connector Cekon device Cekon device plug Container plug ICEE connector ICEE device Industrial power connector Industrial power device Phase inverter Plug Three-phase connector Three-phase device
Login
No reviews found. Share your insights with others.





























