€31.75
% €48.14 (34.05% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027690 P/N: PKE16M723 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKE16M723 CEE Stecker, Schraubklemmen, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP67"
Schneider Electric CEE plug, screw terminals, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP67
Schneider Electric PKE16M723
EAN 3303432031947
Description
Cette prise industrielle Pratika 2P+T avec connexion à vis imperdable est droite. Son courant nominal est de 16A et la tension de fonctionnement est de 230VAC. Cette prise dispose des degrés de protection IP67 et IK08, et d'une résistance au feu de 850°C. La couleur de la prise est gris clair (RAL 7035) avec une identification facile de la tension de fonctionnement en bleu. Ses entrées sont adaptées aux câbles flexibles ou rigides. La position d'horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 3 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKE16M723 |
|---|---|
| EAN | 3303432031947 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.15 kg |
| Weight (Package) | 0.15 kg |
Designations
Angle plug CEE angle plug CEE appliance plug CEE connection device CEE connector CEE inset plug CEE phase inverter CEE plug CEE plug CEE surface-mounted appliance plug CEE surface-mounted phase inverter CEE test plug CEE type connection device CEE type connector CEE type plug CEE wall-mounted appliance plug CEE wall-mounted phase inverter CEEform connection device CEEform connector CEEform plug CEEnorm connection device CEEnorm connector Cekon appliance plug Cekon connection device Cekon connector Container plug Heavy current connection device Heavy current connector ICEE connection device ICEE connector Phase inverter Plug Three-phase connection device Three-phase connector
Login
No reviews found. Share your insights with others.





























