€3,928.80
Available to order, delivery time: 1-2 Months
Art. No: WST8810023547 P/N: NLGF36600U53XTW Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NLGF36600U53XTW PowerPact-Multistandard – L-Rahmen – 600 A – 65 kA – Auslösegerät Micrologic 5.3"
Schneider Electric PowerPact Multistandard - L Frame - 600 A - 65 kA - Trip Unit Micrologic 5.3
Schneider Electric NLGF36600U53XTW
EAN 0785901899860
Description
Powerpact ™ L-Frame's is een reeks toonaangevende, Multistandard-conforme vermogensschakelaars met gegoten omhulsel (MCCB). Het biedt hoogwaardige elektronische uitschakelunits om snel open circuits te openen om uw apparatuur te beschermen. Met een breed scala aan terminalopties bieden deze MCCB's klanten de mogelijkheid om flexibel te zijn in hun installatie. Ze zijn ook verkrijgbaar en gecertificeerd door UL en CSA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Überlastauslöser Stromeinstellung | 200A |
|---|---|
| Einstellbereich des unverzögerten Kurzschlussauslösers | 900A |
| Mit thermischem Überlastschutz | |
| Phasenausfallempfindlich | 1 |
| Auslösetechnik | elektronisch |
| Bemessungsbetriebsspannung | 525V |
| Bemessungsdauerstrom Iu | 200A |
| Bemessungsbetriebsleistung bei AC-3 | -kW |
| Verlustleistung | -W |
| Anschlussart Hauptstromkreis | Schraubanschluss |
| Ausführung des Betätigungselements | sonstige |
| Gerätebauart | Einbaugerät Festeinbautechnik |
| Mit integriertem Hilfsschalter | 1 |
| Mit integriertem Unterspannungsauslöser | 1 |
| Polzahl | 3 |
| Bemessungsgrenzkurzschlussausschaltstrom Icu bei 400 V | 18kA |
| Schutzart (IP) | IP40 |
| Höhe | 340mm |
| Breite | 140mm |
| Tiefe | 110mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | NLGF36600U53XTW |
|---|---|
| EAN | 0785901899860 |
| ETIM | EC000074 |
| SCIP | 26b9e251-deae-4b64-8a82-edb49f66f806 |
| ECLASS | eClass_10_AGZ529016 |
| Weight | 6.2 kg |
| Weight (Package) | 7.25 kg |
Designations
Basic switch Circuit breaker Control unit Energy measurement Energy monitoring IEC 60664-1 IEC 60947-1 IEC 60947-2 IEC 947-2 L Type L-Type LType LV circuit breaker LV protection switch Line circuit breaker Low-voltage circuit breaker Low-voltage protection switch Short-circuit protection Type L Type-L UL-489 with Micrologic with control unit with trip unit
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















