€2,147.35
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023545 P/N: NLGF36400U31XTW Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NLGF36400U31XTW PowerPact-Multistandard – L-Rahmen – 400 A – 65 kA – Auslösegerät Micrologic 3.0"
Schneider Electric PowerPact Multistandard - L-Frame - 400 A - 65 kA - Tripping Unit Micrologic 3.0
Schneider Electric NLGF36400U31XTW
EAN 0785901900948
Description
Powerpact ™ L-Frame's is een reeks toonaangevende, Multistandard-conforme vermogensschakelaars met gegoten omhulsel (MCCB). Het biedt hoogwaardige elektronische uitschakelunits om snel open circuits te openen om uw apparatuur te beschermen. Met een breed scala aan terminalopties bieden deze MCCB's klanten de mogelijkheid om flexibel te zijn in hun installatie. Ze zijn ook verkrijgbaar en gecertificeerd door UL en CSA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Überlastauslöser Stromeinstellung | 125A |
|---|---|
| Einstellbereich des unverzögerten Kurzschlussauslösers | 600A |
| Mit thermischem Überlastschutz | |
| Phasenausfallempfindlich | |
| Auslösetechnik | elektronisch |
| Bemessungsbetriebsspannung | 525V |
| Bemessungsdauerstrom Iu | 125A |
| Bemessungsbetriebsleistung bei AC-3 | -kW |
| Verlustleistung | -W |
| Anschlussart Hauptstromkreis | Schraubanschluss |
| Ausführung des Betätigungselements | sonstige |
| Gerätebauart | Einbaugerät Festeinbautechnik |
| Mit integriertem Hilfsschalter | 1 |
| Mit integriertem Unterspannungsauslöser | 1 |
| Polzahl | 3 |
| Bemessungsgrenzkurzschlussausschaltstrom Icu bei 400 V | 18kA |
| Schutzart (IP) | IP40 |
| Höhe | 340mm |
| Breite | 140mm |
| Tiefe | 110mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | NLGF36400U31XTW |
|---|---|
| EAN | 0785901900948 |
| ETIM | EC000074 |
| SCIP | 26b9e251-deae-4b64-8a82-edb49f66f806 |
| ECLASS | eClass_10_AGZ529016 |
| Weight | 6.66 kg |
| Weight (Package) | 6.66 kg |
Designations
Circuit breaker Control unit IEC 60664-1 IEC 60947-1 IEC 60947-2 IEC 947-2 L type L-type LType LV circuit breaker LV protection breaker Line circuit breaker Low-voltage circuit breaker Low-voltage protection breaker Main breaker Short-circuit protection Type-L:Type L TypeL UL-489 With Micrologic With control unit With tripping unit
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















