€1,097.70
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023525 P/N: NHGF36150U31XTW Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NHGF36150U31XTW PowerPact-Multistandard – H-Rahmen – 150 A – 65 kA – Auslösegerät Micrologic 3.0"
Schneider Electric PowerPact Multistandard - H Frame - 150 A - 65 kA - Trip Unit Micrologic 3.0
Schneider Electric NHGF36150U31XTW
EAN 0785901860044
Description
PowerPact-Multistandard H-Rahmen 150 A 65 kA Auslösegerät Micrologic 3.0.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Überlastauslöser Stromeinstellung | 50A |
|---|---|
| Einstellbereich des unverzögerten Kurzschlussauslösers | 225A |
| Mit thermischem Überlastschutz | |
| Phasenausfallempfindlich | |
| Auslösetechnik | elektronisch |
| Bemessungsbetriebsspannung | 525V |
| Bemessungsdauerstrom Iu | 150A |
| Bemessungsbetriebsleistung bei AC-3 | -kW |
| Verlustleistung | -W |
| Anschlussart Hauptstromkreis | Schraubanschluss |
| Ausführung des Betätigungselements | sonstige |
| Gerätebauart | Einbaugerät Festeinbautechnik |
| Mit integriertem Hilfsschalter | 1 |
| Mit integriertem Unterspannungsauslöser | 1 |
| Polzahl | 3 |
| Bemessungsgrenzkurzschlussausschaltstrom Icu bei 400 V | 35kA |
| Schutzart (IP) | IP40 |
| Höhe | 163mm |
| Breite | 104mm |
| Tiefe | 86mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | NHGF36150U31XTW |
|---|---|
| EAN | 0785901860044 |
| ETIM | EC000074 |
| ECLASS | eClass_10_AGZ529016 |
| Weight | 2.03 kg |
| Weight (Package) | 2.03 kg |
Designations
Base switch Circuit breaker Control unit H type H-type HType IEC 60664-1 IEC 60947-1 IEC 60947-2 IEC 947-2 LV circuit breaker LV protection switch Line circuit breaker Low voltage circuit breaker Low voltage protection switch Short-circuit protection Type H Type-H TypeH UL-489 With Micrologic With control unit With trip unit
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















