€603.53
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023523 P/N: NHGF36070TW Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NHGF36070TW PowerPact-Multistandard - H-Rahmen - 70 A - 65 KA - TM-Auslöseeinheit"
Schneider Electric PowerPact Multistandard - H-frame - 70 A - 65 KA - TM trip unit
Schneider Electric NHGF36070TW
EAN 0785901622260
Description
PowerPact-Multistandard - H-Rahmen - 70 A - 65 KA - TM-Auslöseeinheit.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Überlastauslöser Stromeinstellung | 70A |
|---|---|
| Einstellbereich des unverzögerten Kurzschlussauslösers | 1450A |
| Mit thermischem Überlastschutz | |
| Phasenausfallempfindlich | |
| Auslösetechnik | thermomagnetisch |
| Bemessungsbetriebsspannung | 525V |
| Bemessungsdauerstrom Iu | 70A |
| Bemessungsbetriebsleistung bei AC-3 | -kW |
| Verlustleistung | -W |
| Anschlussart Hauptstromkreis | Schraubanschluss |
| Ausführung des Betätigungselements | sonstige |
| Gerätebauart | Einbaugerät Festeinbautechnik |
| Mit integriertem Hilfsschalter | 1 |
| Mit integriertem Unterspannungsauslöser | 1 |
| Polzahl | 3 |
| Bemessungsgrenzkurzschlussausschaltstrom Icu bei 400 V | 35kA |
| Schutzart (IP) | IP40 |
| Höhe | 163mm |
| Breite | 104mm |
| Tiefe | 86mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | NHGF36070TW |
|---|---|
| EAN | 0785901622260 |
| ETIM | EC000074 |
| SCIP | e2247534-cba1-4cb7-96b6-2009855659d1 |
| ECLASS | eClass_10_AGZ529016 |
| Weight | 1.93 kg |
| Weight (Package) | 1.93 kg |
Designations
H type H-type HType IEC 60664-1 IEC 60947-1 IEC 60947-2 IEC 947-2 NV circuit breaker NV circuit protector TM Type H Type-H TypeH UL-489 base switch circuit breaker line circuit breaker low voltage circuit protector low voltage power breaker short circuit protection thermomagnetic with trigger
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















