€146.44
% €151.73 (3.49% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023171 P/N: METSECT5HP040 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5HP040 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ HP, für Kabel - 0400A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type HP, for cables - 400A / 5A
Schneider Electric METSECT5HP040
EAN 3606489608453
Description
Przekładnik ten, standardowy dla kabli, ma prąd znamionowy linii 400 A i prąd wtórny 5 A. Ten przekładnik prądowy umożliwia uzyskanie maksymalnej średnicy zewnętrznej kabla wynoszącej 44 mm. Klasa obciążenia i dokładności: klasa 1 moc maksymalna: 5 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 400A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 5VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 1 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 0mm |
| Öffnungsbreite | 0mm |
| Öffnungsdurchmesser | 44mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5HP040 |
|---|---|
| EAN | 3606489608453 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 0.48 kg |
| Weight (Package) | 0.48 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Clip-on current transformer Clip-on transformer Converter Current measurement transformer Current measuring transformer Current transformer Current transformer for measurements DC/DC converter Measurement transformer Measuring current transformer Measuring transducer Measuring transformer Power transformer Retrofit current transformer Split core current transformer Transformer Transformer for current measurement
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















































