€125.20
% €129.71 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023154 P/N: METSECT5HG040 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5HG040 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ HG, für Kabel - 0400A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type HG, for Cable - 0400A / 5A
Schneider Electric METSECT5HG040
EAN 3606489608217
Description
Idéale pour toutes les installations BT de 100A à 4000A, cette gamme de transformateurs de courant ouvrants est conçue pour s'adapter facilement dans les installations existantes. Compatibles avec les compteurs PowerLogic et Acti9. Ce produit est adapté aux applications comportant de nombreuses voies de mesures (type Datacenter). Les performances de ce produit répondent à la plupart des normes internationales et homologations exigeantes : CEI 61557-12, CEI 61010-1, CEI 61010-2-030, CEI 61326-1, ETSI, EN 300 328, ETSI EN 301 487-1. Produit adapté aux applications muti-tarifs ou de compteurs partiels. Conforme à la RT2012/RT2020.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 400A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 5VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 1 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 0mm |
| Öffnungsbreite | 0mm |
| Öffnungsdurchmesser | 32.5mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5HG040 |
|---|---|
| EAN | 3606489608217 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 0.38 kg |
| Weight (Package) | 0.38 kg |
Designations
Cable Retrofit Current Transformer Converter Current Measurement Transformer Current Measuring Transformer Current Measuring Transformer Current Transformer Current Transformer DC/DC Converter Folding Converter Hinged Converter Measuring Current Transformer Measuring Current Transformer Measuring Current Transformer Measuring Transformer Power Transformer Retrofit Current Transformer Retrofit Current Transformer Transformer Transformer
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















































