€122.90
% €127.33 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023144 P/N: METSECT5HD025 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5HD025 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ HD, für Kabel - 0250A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type HD, for Cable - 250A / 5A
Schneider Electric METSECT5HD025
EAN 3606489608170
Description
Dieser Stromwandler, Standard für Kabel, hat einen Leitungsnennstrom von 250 A und einen Sekundärstrom von 5 A. Dieser Stromwandler erlaubt einen maximalen Kabelaußendurchmesser von 27 mm. Bürden- und Genauigkeitsklasse wie folgt: Klasse 1 maximale Leistung: 1 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 250A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 1VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 1 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 0mm |
| Öffnungsbreite | 0mm |
| Öffnungsdurchmesser | 27mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5HD025 |
|---|---|
| EAN | 3606489608170 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 0.24 kg |
| Weight (Package) | 0.24 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Clamp-on transformer Clamp-on transformer Converter Current measuring transformer Current measuring transformer Current measuring transformer Current transformer Current transformer Current transformer DC/DC converter Instrument transformer Measuring current transformer Measuring current transformer Measuring transformer Retrofit current transformer Retrofit current transformer Transformer Transformer
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















































