€248.10
% €257.04 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023125 P/N: METSECT5GG050 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5GG050 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ GG, für Schienenprofil - 0500A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type GG, for rail profile - 0500A / 5A
Schneider Electric METSECT5GG050
EAN 3606489607968
Description
Przekładnik ten, standardowy dla szyn zbiorczych, ma prąd znamionowy linii 500 A i prąd wtórny 5 A. Przekładnik ten posiada otwór 85 mm x 125 mm. Kompatybilność z pojedynczym wyjściem dla pręta: 80 mm x 120 mm. Klasa obciążenia i dokładności: klasa 0.5 moc maksymalna: 2,5 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 500A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 2.5VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 0.5 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 125mm |
| Öffnungsbreite | 85mm |
| Öffnungsdurchmesser | 0mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5GG050 |
|---|---|
| EAN | 3606489607968 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 1.43 kg |
| Weight (Package) | 1.43 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Clamp transducer Clamp transformer Clip-on current transformer Current measurement transformer Current measuring transducer Current measuring transformer Current transducer Current transformer Current transformer DC/DC converter Measurement current transformer Measuring transducer Measuring transformer Measuring transformer Retrofit current transformer Transducer Transformer Transformer
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















































