€222.25
% €230.27 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023119 P/N: METSECT5GD075 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5GD075 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ GD, für Schienenprofil - 0750A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type GD, for Rail Profile - 0750A / 5A
Schneider Electric METSECT5GD075
EAN 3606489607906
Description
Przekładnik ten, standardowy dla szyn zbiorczych, ma prąd znamionowy linii 750 A i prąd wtórny 5 A. Przekładnik ten posiada otwór 55 mm x 85 mm. Kompatybilność z pojedynczym wyjściem dla pręta: 50 mm x 80 mm. Klasa obciążenia i dokładności: klasa 0.5 moc maksymalna: 2,5 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 750A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 2.5VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 0.5 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 85mm |
| Öffnungsbreite | 55mm |
| Öffnungsdurchmesser | 0mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5GD075 |
|---|---|
| EAN | 3606489607906 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 0.98 kg |
| Weight (Package) | 1.14 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Clamp converter Clamp transformer Converter Current measure transformer Current measurement transformer Current measuring transformer Current transformer DC/DC converter Measurement current transformer Measurement transformer Measuring current transformer Measuring transformer Power transformer Retrofit current transformer Retrofit current transformer Transformer Transformer Transformer
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















































