€222.25
% €230.27 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023116 P/N: METSECT5GD040 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5GD040 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ GD, für Schienenprofil - 0400A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type GD, for rail profile - 0400A / 5A
Schneider Electric METSECT5GD040
EAN 3606489607876
Description
Przekładnik ten, standardowy dla szyn zbiorczych, ma prąd znamionowy linii 400 A i prąd wtórny 5 A. Przekładnik ten posiada otwór 55 mm x 85 mm. Kompatybilność z pojedynczym wyjściem dla pręta: 50 mm x 80 mm. Klasa obciążenia i dokładności: klasa 0.5 moc maksymalna: 1 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 400A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 1VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 0.5 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 85mm |
| Öffnungsbreite | 55mm |
| Öffnungsdurchmesser | 0mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5GD040 |
|---|---|
| EAN | 3606489607876 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 1.04 kg |
| Weight (Package) | 1.04 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Converter Current measurement transformer Current measuring transformer Current transformer Current-measuring transformer DC/DC converter Folding transformer Measurement current transformer Measuring current transformer Measuring transformer Power transformer Precision current transformer Retrofit current transformer Slip-on current transformer Split-core transformer Transformer
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















































