€78.02
% €117.57 (33.64% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810016453 P/N: KBB40ABG4TW Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric KBB40ABG4TW KBB Endeinspeisung 40A, Linksmontage, 3L+N+PE, Fernsteuerleitung"
Schneider Electric KBB End Feed Unit 40A, Left-Mount, 3L+N+PE, Remote Control Cable
Schneider Electric KBB40ABG4TW
EAN 3606480001093
Description
Canalis feed unit for KBB. It is DALI compatible without protection. The rated operational voltage is from 230VAC to 400VAC. The rated operational current is 25A and 40A. The bar material of feed-unit is aluminium with white RAL 9003 surface treatment. Busbar mounting by clips with left mounting location, connection by screw clamp terminals. Designed with 1 circuit allowing. It provides communicating control type. It provides IP55 protection conforming to IEC 60529. It is compliant with both IEC 60439-2 and IEC 61439-6. It is also compliant with Green Premium (RoHS/REACH).
Documents & Downloads
Product Attributes
| Bemessungsstrom AC 50 Hz | 40A |
|---|---|
| Einspeisungsstelle | Ende |
| Ausführung | Einzel |
| Polzahl | 5 |
| Bemessungsspannung AC 50 Hz | 230V |
| Farbe | weiß |
| RAL-Nummer | 9003 |
| Schutzart (IP) | IP55 |
| Schutzart (NEMA) | |
| Länge | 244mm |
| Breite | 75.5mm |
| Höhe | 75.5mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | KBB40ABG4TW |
|---|---|
| EAN | 3606480001093 |
| ETIM | EC000122 |
| ECLASS | eClass_10_ACN415011 |
| Weight | 0.5 kg |
| Weight (Package) | 0.5 kg |
Designations
BTS Canalis busbar distributor end feed indoor application lighting power busbar
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















