C12E4TM160L
Schneider Electric C12E4TM160L Kompaktleistungsschalter ComPacT NSXm 160 A mit TM160D 4P/4T 16kA/415V EverLink
Product information "Schneider Electric C12E4TM160L Kompaktleistungsschalter ComPacT NSXm 160 A mit TM160D 4P/4T 16kA/415V EverLink"
Schneider Electric Compact circuit breaker ComPacT NSXm 160 A with TM160D 4P/4T 16kA/415V EverLink
Schneider Electric C12E4TM160L
EAN 3606481989659
Description
This is a compact circuit breaker ComPacT NSXm, 160 A, 16 kA at 415 VAC, for all NS standard applications. It offers new features such as Everlink technology, DIN rail and panel mounting capability. It integrates new spring-type auxiliary devices that are externally visible. ComPacT NSXm is one of the smallest compact circuit breakers available on the market, measuring 108 mm (W) x 137 mm (H) x 80 mm (D). This is a 4-pole version with integrated thermal-magnetic trip unit. It ensures compliance with international standards (IEC 60947/CCC/EAC) and marine specifications.
Product Attributes
Bemessungsdauerstrom Iu 160A
Bemessungsspannung 690V
Bemessungsgrenzkurzschlussausschaltstrom Icu bei 400 V 16kA
Überlastauslöser Stromeinstellung 112A
Einstellbereich des kurzzeitverzögerten Kurzschlussauslösers -A
Einstellbereich des unverzögerten Kurzschlussauslösers 1250A
Verlustleistung 54.8W