ATV930D90N4
Schneider Electric ATV930D90N4 Frequency converter, ATV930, 90kW, 400/480V, with braking module, IP21
Product information "Schneider Electric ATV930D90N4 Frequency converter, ATV930, 90kW, 400/480V, with braking module, IP21"
Schneider Electric Frequency converter, ATV930, 90kW, 400/480V, with braking module, IP21
Schneider Electric ATV930D90N4
EAN 3606480883415
Description
Altivar 900 Process frequency converters - Converters for moving solids & mechanisms e.g., crushers, mixers, extruders, conveyors, cranes. Wall mounting. Frequency converter ATV930, without braking module. Dimensions 292 x 922 x 326 mm, power 90 kW. Supply voltage, three-phase 380-480 V 50/60 Hz. Output frequency 0.1-500 Hz. Overload in normal operation 120% for 60s, overload in high overload mode 150% for 60s (when downgraded by one power class). Control types for asynchronous motors, constant torque, variable torque, optimized torque mode, synchronous motor PM, (permanent magnet) motor. Integrated web server with direct access to system configuration and monitoring, easy master/slave coupling via ethernet, with load balancing. Application functions for e.g., conveyors or cranes. Continuous and historical real-time measurements with customizable dashboards. Integrated safety function STO (Safe Torque Off) SIL3. Number of integrated IOs Analog inputs 2 differential inputs, logic inputs 8, relay outputs 3, Analog outputs 2. Integrated communication Ethernet-based (with 2 ports, internal switched) Modbus/TCP, Ethernet/IP. Serial communication Modbus RS485 interface. Configuration and control elements Decentralized graphical operator terminal, integrated web server, DTM (Device Type Manager), SoMove software. Optional IO extension cards, relay output cards. Optional communication cards (CANopen Daisy Chain RJ45, Sub-D and screw terminals, ProfiNet, Profibus DP V1, EtherCAT, and DeviceNet).
Product Attributes
Netzspannung 380V
Netzfrequenz 50/60 Hz
Eingangsphasenzahl 3
Ausgangsphasenzahl 3
Max. Ausgangsfrequenz 500Hz
Max. Ausgangsspannung 480V
Nennausgangsstrom I2N 173A
Max. abgegebene Leistung bei quadrat. Belastung bei Bemessungsausgangsspannung 90kW
Max. abgegebene Leistung bei linearer Belastung bei Bemessungsausgangsspannung 90kW
Leistungsaufnahme -W
Relative symmetrische Netzfrequenztoleranz 0.05
Relative symmetrische Netzspannungstoleranz 0.1
Anzahl der analogen Ausgänge 2
Anzahl der analogen Eingänge 3
Anzahl der digitalen Ausgänge 1
Anzahl der digitalen Eingänge 8
Mit Bedienelement 1
Einsatz im Industriebereich zulässig 1
Einsatz im Wohn- und Gewerbebereich zulässig 1
Unterstützt Protokoll für TCP/IP
Unterstützt Protokoll für PROFIBUS 1
Unterstützt Protokoll für CAN 1
Unterstützt Protokoll für INTERBUS
Unterstützt Protokoll für ASI
Unterstützt Protokoll für KNX
Unterstützt Protokoll für Modbus
Unterstützt Protokoll für Data-Highway
Unterstützt Protokoll für DeviceNet 1
Unterstützt Protokoll für SUCONET
Unterstützt Protokoll für LON
Unterstützt Protokoll für PROFINET IO 1
Unterstützt Protokoll für PROFINET CBA
Unterstützt Protokoll für SERCOS
Unterstützt Protokoll für Foundation Fieldbus
Unterstützt Protokoll für EtherNet/IP 1
Unterstützt Protokoll für AS-Interface Safety at Work
Unterstützt Protokoll für DeviceNet Safety
Unterstützt Protokoll für INTERBUS-Safety
Unterstützt Protokoll für PROFIsafe
Unterstützt Protokoll für SafetyBUS p
Unterstützt Protokoll für BACnet
Unterstützt Protokoll für sonstige Bussysteme 1
Anzahl der HW-Schnittstellen Industrial Ethernet 0
Anzahl der Schnittstellen PROFINET 0
Anzahl der HW-Schnittstellen seriell RS-232 0
Anzahl der HW-Schnittstellen seriell RS-422 0
Anzahl der HW-Schnittstellen seriell TTY 0
Anzahl der HW-Schnittstellen USB 0
Anzahl der HW-Schnittstellen parallel 0
Anzahl der HW-Schnittstellen sonstige 0
Mit optischer Schnittstelle 1
Mit PC-Anschluss
Bremschopper integriert
4-Quadrantenbetrieb möglich 1
Art des Umrichters U-Umrichter
Schutzart (IP) IP21
Schutzart (NEMA)
Höhe 922mm
Breite 290mm
Tiefe 325.5mm