€3,648.88
% €5,985.70 (39.04% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810009812 P/N: ATS22C41Q Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ATS22C41Q Soft starter, ATS22, control voltage 115V, rated current 410A 440V"
Schneider Electric Soft starter, ATS22, control voltage 115V, rated current 410A 440V
Schneider Electric ATS22C41Q
EAN 3606480211287
Description
Connection in the motor supply line. Soft starter. Dimensions 206 x 299 x 425 mm, rated current 410 A, power 230V 110 kW, power 400V 220 kW.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei 40 °C Tu | 410A |
|---|---|
| Bemessungsbetriebsspannung Ue | 230V |
| Bemessungsleistung Drehstrommotor | 315kW |
| Funktion | eine Drehrichtung |
| Interne Überbrückung | 1 |
| Mit Display | |
| Drehmoment-Regelung | 1 |
| Bemessungsumgebungstemperatur ohne Derating | 40°C |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 50 Hz | 230V |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 60 Hz | 220V |
| Bemessungssteuerspeisespannung DC | 24V |
| Spannungsart zur Betätigung | AC |
| Integrierter Überlastschutz des Motors | 1 |
| Auslöseklasse | sonstige |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Schutzart (NEMA) |
Technical data
| P/N (Part Number) | ATS22C41Q |
|---|---|
| EAN | 3606480211287 |
| ETIM | EC000640 |
| SCIP | 74d74380-6cb3-4414-bfb8-7b8212ccd88c |
| ECLASS | eClass_10_ACO300011 |
| Weight | 26.8 kg |
| Weight (packaged) | 26.8 kg |
Designations
ATS22 Motor starter Soft start Soft starter Softstarter
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















