€195.86
% €321.30 (39.04% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009779 P/N: ATS01N206LU Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ATS01N206LU Sanftanlasser für Asynchronmotor, ATS01, 6A, 200-240V, 0,75-1,1 KW"
Schneider Electric Soft starter for asynchronous motor, ATS01, 6A, 200-240V, 0.75-1.1 KW
Schneider Electric ATS01N206LU
EAN 3389110667196
Description
This Altistart 01 soft starter is mounted on a DIN rail and can supply three-phase asynchronous motors with a power of up to 6 A. This Altistart 01 can be used for a motor with a rated power of up to 1.1 kW or 1.5 HP for 3 phases (200 V to 240 V AC). This DIN rail-mounted soft starter enables the smooth starting of simple machines such as conveyors, pumps, fans, compressors, automatic doors and gates, small cranes, and belt-driven machines. It is 45 mm wide, making it one of the smallest soft starters on the market; it can be installed almost anywhere. It has an integrated bypass that reduces noise and heat emission. Easy setup with just 2 settings: can also be configured by non-professionals. It ensures a gentle start of your machines, avoids mechanical strain, and extends their service life.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei 40 °C Tu | 6A |
|---|---|
| Bemessungsbetriebsspannung Ue | 200V |
| Bemessungsleistung Drehstrommotor | -kW |
| Funktion | eine Drehrichtung |
| Interne Überbrückung | 1 |
| Mit Display | 1 |
| Drehmoment-Regelung | |
| Bemessungsumgebungstemperatur ohne Derating | 40°C |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 50 Hz | -V |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 60 Hz | -V |
| Bemessungssteuerspeisespannung DC | -V |
| Spannungsart zur Betätigung | AC/DC |
| Integrierter Überlastschutz des Motors | |
| Auslöseklasse | sonstige |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Schutzart (NEMA) |
Technical data
| P/N (Part Number) | ATS01N206LU |
|---|---|
| EAN | 3389110667196 |
| ETIM | EC000640 |
| ECLASS | eClass_10_ACO300011 |
| Weight | 0.53 kg |
| Weight (Package) | 0.53 kg |
Designations
ATS01 Softstarter gentle starter motor starter soft starter
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















