€177.00
% €290.36 (39.04% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810009776 P/N: ATS01N109FT Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ATS01N109FT Sanftanlasser für Asynchronmotor, ATS01, 9A, 110-480V, 1,1-4 KW"
Schneider Electric Soft starter for asynchronous motor, ATS01, 9A, 110-480V, 1.1-4 KW
Schneider Electric ATS01N109FT
EAN 3389110667158
Description
The alternative to the star-delta starter! Compact and economical electronic starting for standard applications. Soft starter for asynchronous motors. Rated current 9 A, power 230V 1.5 kW, power 400V 3 kW. The soft starter enables the gentle start of three-phase asynchronous motors and prevents current peaks in the start-up phase as well as mechanical shock loads. Typical applications include conveyors, pumps, fans, compressors, etc. Easy commissioning, integrated by-pass, optional reporting outputs or control voltage internally or externally Boost function for high starting torque.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei 40 °C Tu | 9A |
|---|---|
| Bemessungsbetriebsspannung Ue | 110V |
| Bemessungsleistung Drehstrommotor | -kW |
| Funktion | eine Drehrichtung |
| Interne Überbrückung | 1 |
| Mit Display | |
| Drehmoment-Regelung | |
| Bemessungsumgebungstemperatur ohne Derating | 40°C |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 50 Hz | 110V |
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 60 Hz | 110V |
| Bemessungssteuerspeisespannung DC | 24V |
| Spannungsart zur Betätigung | AC/DC |
| Integrierter Überlastschutz des Motors | |
| Auslöseklasse | sonstige |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Schutzart (NEMA) |
Technical data
| P/N (Part Number) | ATS01N109FT |
|---|---|
| EAN | 3389110667158 |
| ETIM | EC000640 |
| ECLASS | eClass_10_ACO300011 |
| Weight | 0.34 kg |
| Weight (Package) | 0.34 kg |
Designations
ATS01 motor starter soft starter soft starter soft starter
Login
No reviews found. Share your insights with others.







































