€0.69
% €0.70 (1.43% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810009600 P/N: AF1VA618 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric AF1VA618 Mounting Screw"
Schneider Electric Mounting Screw
Schneider Electric AF1VA618
EAN 3389110570229
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Werkstoff | Stahl |
|---|---|
| Werkstoffgüte | 5.8 (Stahl) |
| Art der Werkstoffbescheinigung nach EN 10204 | 3.1 |
| Oberflächenschutz | galvanisch/elektrolytisch verzinkt |
| Kopfform | Sechskant (hexagonal) |
| Senkkopf | |
| Ansenkung | -° |
| Maß Vierkantansatz | 2mm |
| Gewindemaß (metrisch) | 6 |
| Gewindemaß (imperial) | |
| Länge bis Unterkante Kopf | 18.2mm |
| Gewindelänge | 18mm |
| Vollgewinde | 1 |
| Schraubsystem | Sechskant mit Schraubschlitz |
| Schlüsselweite | 1.6mm |
| Gewindesteigung | 1mm |
| Gewindegänge pro Zoll | |
| Gewindeart | metrisch |
| Linksgewinde | |
| Kopfdurchmesser | 10mm |
| Kopfhöhe | 2.4mm |
| Mit Flansch | |
| Mit Mutter | |
| Mit Unterlegscheibe | 1 |
| Selbstsichernd | |
| RAL-Nummer | |
| Farbe | Zink |
Technical data
| P/N (Part Number) | AF1VA618 |
|---|---|
| EAN | 3389110570229 |
| ETIM | EC003861 |
| Weight | 0.01 kg |
| Weight (packaged) | 0.01 kg |
Designations
Hex Screw Machine Screw Metal Screw Socket Cap Screw Threaded Screw
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















