€0.60
% €0.61 (1.64% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810009598 P/N: AF1VA518 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric AF1VA518 Mounting Screw"
Schneider Electric Mounting Screw
Schneider Electric AF1VA518
EAN 3389110570182
Description
Spacial CRN, pack of 100 mounting screws. ISO thread M5 x 18mm. Mounting bracket Asymmetrical DZ5-MB rail, Combi-AM1-ED rail, Omega AM1-DE rail, Omega AM1-DP rail. Slotted hex head. Set of 100 pieces.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Werkstoff | Stahl |
|---|---|
| Werkstoffgüte | 5.8 (Stahl) |
| Art der Werkstoffbescheinigung nach EN 10204 | 3.1 |
| Oberflächenschutz | galvanisch/elektrolytisch verzinkt |
| Kopfform | Sechskant (hexagonal) |
| Senkkopf | |
| Ansenkung | -° |
| Maß Vierkantansatz | 1.8mm |
| Gewindemaß (metrisch) | 5 |
| Gewindemaß (imperial) | |
| Länge bis Unterkante Kopf | 18.2mm |
| Gewindelänge | 18mm |
| Vollgewinde | 1 |
| Schraubsystem | Sechskant mit Schraubschlitz |
| Schlüsselweite | 1.2mm |
| Gewindesteigung | 0.8mm |
| Gewindegänge pro Zoll | |
| Gewindeart | metrisch |
| Linksgewinde | |
| Kopfdurchmesser | 8mm |
| Kopfhöhe | 2.4mm |
| Mit Flansch | |
| Mit Mutter | |
| Mit Unterlegscheibe | 1 |
| Selbstsichernd | |
| RAL-Nummer | |
| Farbe | Zink |
Technical data
| P/N (Part Number) | AF1VA518 |
|---|---|
| EAN | 3389110570182 |
| ETIM | EC003861 |
| Weight | 0.003 kg |
| Weight (packaged) | 0.003 kg |
Designations
Cylinder head screw Hexagon screw Machine screw Metal screw Threaded screw
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















