€563.50
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009412 P/N: ABE7S16S2B0 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ABE7S16S2B0 Klemmenblock, f. Halbleiterausgang ABE7, 16Ausgänge, 0,5A"
Schneider Electric Terminal block, for semiconductor output ABE7, 16 outputs, 0.5A
Schneider Electric ABE7S16S2B0
EAN 3389110546293
Description
Pre-wired connection distributor Advantys Telefast stands for simplicity in streamlining the wiring of your devices in your automation system.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Bohrlochabstand mittig | 10mm |
|---|---|
| Explosionsgeprüfte Ausführung "Ex e" | |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt feindrähtig ohne Aderendhülse | -mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt feindrähtig mit Aderendhülse | -mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 0.324mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | -mm² |
| Bemessungsstrom In | 0.5A |
| Bemessungsspannung | 24V |
| Ausführung elektrischer Anschluss 1 | Schraubanschluss |
| Ausführung elektrischer Anschluss 2 | Steckanschluss |
| Polzahl | 16 |
| Anzahl der Klemmstellen je Pol | 2 |
| Montageart | Hutschiene TH35 |
| Werkstoff des Isolierkörpers | Thermoplast |
| Betriebstemperatur | -5°C |
| Brennbarkeitsklasse des Isolierstoffs nach UL94 | sonstige |
| Halogenfrei | |
| Breite | -mm |
| Höhe | -mm |
| Tiefe | -mm |
| Abschlussplatte erforderlich | |
| Farbe | grau |
| Transparent |
Technical data
| P/N (Part Number) | ABE7S16S2B0 |
|---|---|
| EAN | 3389110546293 |
| ETIM | EC001284 |
| SCIP | 1bbe7d20-74c0-4e7e-b98b-d2946f4ab8b4 |
| ECLASS | eClass_10_AAB921016 |
| Weight | 0.41 kg |
| Weight (Package) | 0.46 kg |
Designations
European terminal strip PE and N terminal PE terminal chandelier terminal connection terminal device terminal feed-through terminal lighting terminal neutral terminal plug-in terminal plug-in terminal for N conductor plug-in terminal for PE and N conductors plug-in terminal for PE conductor power connection terminal series terminal single and multipole terminal strip terminal connector
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























