€630.46
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009404 P/N: ABE7R16T330 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ABE7R16T330 Klemmenblock, m. fest eingelöt. Relais ABE7, 16 Kanäle, Relais 12,5mm"
Schneider Electric Terminal block, w. permanently soldered relays ABE7, 16 channels, relays 12.5mm
Schneider Electric ABE7R16T330
EAN 3389110705096
Description
This product is part of the Modicon ABE7 range, an offering of base plates for the prewired Telefast system. The terminal base with pluggable electromechanical relay offers 16 channels. It has a changeover contact. This product allows for quick connection of I/O modules. It is a relay subassembly with a supply voltage of 19V to 30V DC and a maximum supply current of 1A. It is an IP2x certified product. It weighs 1.3 kg. It is suitable for all types of industrial applications. This product is certified by GL, CSA, DNV, BV, LROS, and UL. This base plate is for use with the pluggable relay ABR7S33. It is mounted using clips (35mm symmetrical DIN rail) and screws (solid plate with mounting kit). Modicon ABE7 simplifies wiring in automation systems. Prewired system that allows for the connection and customization of control signals from PLC cards equipped with HE10 connectors.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Bohrlochabstand mittig | 10mm |
|---|---|
| Explosionsgeprüfte Ausführung "Ex e" | |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt feindrähtig ohne Aderendhülse | -mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt feindrähtig mit Aderendhülse | -mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 0.324mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | -mm² |
| Bemessungsstrom In | 1A |
| Bemessungsspannung | 30V |
| Ausführung elektrischer Anschluss 1 | Schraubanschluss |
| Ausführung elektrischer Anschluss 2 | Steckanschluss |
| Polzahl | 16 |
| Anzahl der Klemmstellen je Pol | 2 |
| Montageart | Hutschiene TH35 |
| Werkstoff des Isolierkörpers | Thermoplast |
| Betriebstemperatur | -5°C |
| Brennbarkeitsklasse des Isolierstoffs nach UL94 | sonstige |
| Halogenfrei | |
| Breite | -mm |
| Höhe | -mm |
| Tiefe | -mm |
| Abschlussplatte erforderlich | |
| Farbe | grau |
| Transparent |
Technical data
| P/N (Part Number) | ABE7R16T330 |
|---|---|
| EAN | 3389110705096 |
| ETIM | EC001284 |
| SCIP | 1bbe7d20-74c0-4e7e-b98b-d2946f4ab8b4 |
| ECLASS | eClass_10_AAB921016 |
| Weight | 1.11 kg |
| Weight (Package) | 1.11 kg |
Designations
Connection terminal Device terminal European terminal strip Feed-through terminal Luminaire terminal Neutral terminal PE and neutral terminal Plug-in terminal Plug-in terminal for PE and neutral conductors Plug-in terminal for neutral conductor Plug-in terminal for protective earth conductor Power connection terminal Protective earth terminal Screw terminal Series terminal Single and multi-pole terminal strip Terminal block
Login
No reviews found. Share your insights with others.



































